Wina owocowe w Winka.net

" Niech Bóg chowa tego, co gorzała jego! "

Szukaj:

 

Zdrowotne działanie wina

Zdrowotne działanie wina

Choć alkohol w naszym kraju uważa się za substancję o niekorzystnym działaniu, lekarze są zgodni, że niewielkie ilości wina, szczególnie czerwonego, mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Czego więc można oczekiwać po zdrowotnych właściwościach wina?

Zdrowotne działanie wina

Wino pite przez wieki

 1. Kultura picia alkoholu w naszym kraju najczęściej wiąże się z nadużywaniem alkoholu. Jednakże w państwach takich jak Włochy, Francja czy Grecja, ludzie piją wino do każdego obiadu zachowując zdrowie i energię.
 2. Już w starożytności wino stosowano jako lekarstwo. Hipokrates zalecał stosowanie z niego okładów na rany oraz picie wina dla poprawy nastroju. Jednakże zaznaczał on, że wino trzeba pić z umiarem.
 3. Również w starożytnym Rzymie doceniano właściwości zdrowotne tego trunku. Swą kulturę winiarską Rzymianie czerpali z początku od Etrusków i częściowo od Greków, ale w produkcji poszli wkrótce własną drogą, i mniej więcej od II w. p.n.e. zaczęli robić wino sami. 
 4. Ta tradycja przetrwała na ich terenach do dziś. Obecnie na rynku nabyć możemy ogromną liczbę dobrych włoskich win.

Historia wina przez kolejne epoki

W średniowieczu wino dodawano je do różnych mikstur leczniczych, a nawet zalecano jego picie już na drugi dzień po operacji. W następnych epokach, renesansie i odrodzeniu, spożywanie wina w celach zdrowotnych nie straciło na popularności. W XIX wieku we Francji odkryto właściwości bakteriobójcze wina, a Ludwik Pasteur uważał je za napój zdrowy i higieniczny.

Czym jest wino? 

Wino to produkt otrzymany z fermentacji alkoholowej winogron winorośli Vitis vinifera, zawierający minimum 8,5 proc. alkoholu. Napój, który nazywamy winem, składa się z ponad 100 różnorodnych składników.

Jego podstawą jest woda, oprócz niej w winie znajdziemy również alkohol oraz makro- i mikroelementy pochodzące z winogron takie jak: 

 • fosfor,
 • żelazo,
 • niewielkie ilości cynku,
 • miedź,
 • selen,
 • potas,
 • wapń,
 • magnez, sód,
 • witaminy A, B, C, H i PP.

Wszystkie te substancje są bardzo cenne dla naszego zdrowia. 

Wino dobre na serce

Według profesora Erica Rimma z Harvard School of Public Helth ludzie pijący wino w sposób umiarkowany rzadziej chorują na zawały serca. Zmniejsza ono ilość złego cholesterolu w naszym organizmie, a także zapobiega zakrzepicy oraz zmianom miażdżycowym. Dobry wpływ wina na serce potwierdziły badania związane z tzw paradoksem francuskim.

Jak się okazuje, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wśród Francuzów jest 3,5 razy mniejsza niż wśród Amerykanów, właśnie dzięki umiarkowanej konsumpcji bogatego w przeciwutleniacze czerwonego wina.

Jego leczniczy wpływ związany jest głównie zawartością taniny i resweratrolu należących do polifenoli – związków pochodzących ze skórek i pestek winogron obecnych podczas procesu fermentacji tego trunku. 

Sekret długowieczności

Żyjący w XII w Mojżesz Majmonides lekarz sułtana Saladyna uważał, że czym człowiek dalej posunięty w latach, wino jest dla niego bardziej korzystne, a spośród wszystkich ludzi najmocniej potrzebują go starcy.

Wino sposobem na większą ilość sił?

Otóż okazuje się, że wino pobudza pracę trzustki, nadnerczy, tarczycy i gruczołów płciowych, co powoduje wzrost energii. Ma też ono dobry wpływ na przemianę tłuszczów białek i cukrów. Obecne w winie polifenole to związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwmiażdżycowych i silne antyoksydanty.

Co na to badania?

Z badań wykonanych przez naukowców z holenderskiego uniwersytetu Wageningen wynika, że osoby, które piły wino w niewielkich ilościach, żyły średnio 5 lat dłużej niż całkowici abstynenci.

Związkom obecnym w czerwonym winie przypisuje się stymulowanie genów związanych z długowiecznością. Szczególną zawartość polifenoli mają szczepy winne, takie jak: Cannonau di Sardegna – szczep sardyński stosowany w winach włoskich, pitych tradycyjnie przez Sardyńczyków, słynących z długowieczności.

Czy tylko czerwone wino?

Warto zwrócić uwagę, że w czerwonym winie znajduje się pięć razy więcej resweratrolu niż w białym. Czy wobec tego powinniśmy zrezygnować z białego wina na korzyść czerwonego?

Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Z kolei w sycylijskim szczepie Zibibbo, z którego powstało już niejedno dobre włoskie wino, oprócz badanych wciąż terpenów, znaleziono pochodne cyjanidyny o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym. 

W wielu białych winach: znajdujemy związki z obecnością grup sulfhydrylowych, czyli substancje o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, czy nawet odtruwających, bo wiążą one metale ciężkie.

Naukowcy z Włoch, będący jednocześnie miłośnikami białych win włoskich żartują, że wobec coraz bardziej zanieczyszczonych owoców morza i ryb, picie ich stało się nieodzownym antidotum.

Wiele białych win zawierających te cenne przeciwutleniacze dostępnych jest w naszym kraju. Szczególnie szeroką ich ofertę znaleźć można w sklepie z winami online - Lebarbatelle.

Do obiadu

Czerwone wino stymuluje też wydzielanie enzymów trawiennych, pomagających organizmowi trawić tłuste i ciężkie dania, stąd jest ono tak bardzo wskazane do obiadu.

Garbniki znajdujące się w tym napoju chronią również błonę śluzową żołądka, przeciwdziałając nadmiernemu wydzielaniu kwasu solnego.

Ogranicza magazynowanie tłuszczu

Naukowcy z Purdue University udowodnili także, że zawarty w czerwonych winogronach piceatannol blokuje receptory insuliny, powstrzymując je przed rozwojem i przemianą w komórki zdolne do magazynowania tłuszczu.

Dlatego też przed wyjątkowo ciężkostrawnym i kalorycznym posiłkiem, warto udać się do sklepu z winami, ewentualnie skorzystać z oferty sklepów z winami online, i zakupić ten zdrowotny eliksir. Ponadto czerwone wino zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, co jest pomocną właściwością dla osób z cukrzycą. 

Inne zalety wina

Co ciekawe, najnowsze badania wykazują, że polifenole zawarte w winie mogą również hamować namnażanie bakterii w ustach, przez co pomagają chronić przed próchnicą.

Pomaga zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym

Ponadto, resweratrol zapobiega występowaniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera i ma działanie antynowotworowe.

Osoby spożywające wino rzadziej też niż inni zapadają także na stany zapalne, i rzadziej się przeziębiają. Przeciwdziała ono również powstawaniu kamieni nerkowych, oraz zmniejsza ryzyko występowania kamicy nerkowej i żółciowej. 

Dodatkowy powód, dla którego warto sięgnąć po kieliszek czerwonego wina to mniejsze ryzyko zachorowania na zaćmę, która u osób pijących umiarkowaną ilość alkoholu, występuje znacznie rzadziej niż u abstynentów.

Bakterie precz!

Potwierdziły się również opinie dziewiętnastowiecznych uczonych na temat antyseptycznych i bakteriobójczych właściwości wina, i jak się okazuje, działa ono nawet skuteczniej niż mocniejsze alkohole. Otóż bakterie tyfusu giną w obecności 70 procentowego spirytusu po 30, a w słabym winie już po 15 minutach. Obumierają w nim też bakterie cholery i przestają się rozmnażać bakterie E. coli.

Antybakteryjne właściwości wina rosną wraz z jego wiekiem i czasem dojrzewania w beczkach dębowych, niestety, w związku z tym, również z jego ceną. Na szczęście korzystniejsze możliwości zakupu tego cennego trunku oferują sklepy z winami online.

 

Ostatnie komentarze:

Super winko Calabrese, Lacrima mojej młodości. Super, ten smak to bukiet rozkoszy dla duszy. Pozdrawiam :razz:

do Calabrese I, dn. , przez Irena

Wspaniały trunek, rozpływa się w gardle i dobrze wchodzi do głowy :cool:

do Generał, dn. , przez Damian Petrov

Dojrzały owocowy bukiet. Wiśnie hodowane pod słonecznym niebem w Nagasaki, nie mdłe, świetnie pasuje do koziego sera. Kwintesencja smaku. Cud polskiego gorzelnictwa!

do Balon Wiśniowy, dn. , przez Kwaśniewski

Podniebienie me piło bardzo różne napoje z podobnej kategorii, ale smak nie do opisania - idealnie podawać schłodzone w sloneczny dzień w jednym z urokliwych sandomierskich plaż nad Wisłą - najlepiej w ilości nie mniejszej niż 3 na osobę.

do Gruszka Sandomierska, dn. , przez Koneser Niskolotnych Trunkow

Ponoć całego nikt żywy nie dopił.

do Gull Wiśniowy I, dn. , przez Wariat bez budzika

Nowe artykuły:

Jakie czerwone wino jest najzdrowsze?

Czerwone wino to nie tylko smaczny trunek, który doskonale urozmaica wiele posiłków, ale przede wszystkim słynie z prozd...

Co to jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Na temat wszywki alkoholowej (to właśnie tę nazwę często stosuje się na wszycie esperalu) narosło wiele mitów, przez co ...

Czym zachwyca Pinot Noir?

To szczep z rodziny pinotów i powszechnie uważany jest za najbardziej szlachetną z odmian. Nie bez powodu. Ta czerwona o...

Co to jest whisky?

Whisky to bardzo popularny napój alkoholowy. Może być zrobiony z zacieru kilku rodzajów zbóż, takich jak jęczmień, kukur...

Spojrzenie na etykiety polskich win owocowych

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać etykiety. Ale nie tak fizycznie przystawić je Wam przed nos, a raczej pokazać ich urok za ...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2022 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18