Jeśli kochasz włoską kuchnię i włoskie wina, na pewno często masz ochotę sięgać po produkty prosto z Italii. Nie zawsze jednak można korzystać z pełnego dobrodziejstwa szlachetnych winnic. Jeśli stronisz od alkoholu lub unikasz produktów odzwierzęcych, nie musisz unikać wina jak ognia. Okazuje się bowiem, że istnieją odpowiedniki włoskich trunków, które nie zawierają procentów i są w pełni wegańskie.
Włoskie wina bezalkoholowe
Białe, czerwone, różowe, musujące? Włoskie wina bezalkoholowe dostępne są we wszystkich tych wersjach! Wina bezalkoholowe są nie tylko smaczne, ale także mają właściwości prozdrowotne, nawet większe niż wino procentowe.
- Polifenole w winie bezalkoholowym chronią serce przed chorobą niedokrwienną.
- Zawarte w nim flawonoidy zmniejszają ryzyko nadciśnienia, miażdżycy, powstawania zakrzepów i gromadzenia się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
- Skórka czerwonych winogron, z której robi się również wino bezalkoholowe, zawiera związki wpływające na niszczenie komórek nowotworowych.
- Resweratrol w winie bezalkoholowym działa jak przeciwutleniacz. Dzięki temu ludzka skóra i narządy, w tym mózg, starzeją się wolniej.
- Chroni przed osteoporozą i próchnicą.
- Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona i Alzheimera.
- Zawiera około 70% mniej kalorii niż wersja alkoholowa i znacznie mniej cukru niż soki.
Wino bezalkoholowe jest odpowiednie dla kierowców, kobiet w ciąży i karmiących piersią, jest doskonałym wyborem dla osób, które ze względów religijnych lub zdrowotnych nie spożywają alkoholu, a także dla osób prowadzących aktywny tryb życia i zwracających uwagę na ilość kalorii w diecie.
Serwowanie win bezalkoholowych
Wina bezalkoholowe w kuchni podaje się tak samo, jak tradycyjne włoskie wino.
- Czerwone wino bezalkoholowe jest idealne do czerwonego mięsa, potraw z grilla, dziczyzny, twardych, dojrzałych serów lub jagód i wiśni.
- Białe wino pasuje do gotowanych, smażonych lub wędzonych ryb, drobiu, skorupiaków i warzyw.
- Różowe należy podawać do wieprzowiny, cielęciny lub serów i wędlin.
- Wino musujące doskonale podkreśla smak faszerowanych pieczarek czy potraw octowych.
Jeśli pierwszy raz sięgasz po wino bezalkoholowe, spróbuj wina włoskiego, ze względu na wysoką jakość i znakomity smak, niemal identyczny z wersją alkoholową. Tworzą je winiarze, którzy praktykują ten zawód od wielu lat i znają wszystkie sekrety produkcji najlepszych win. Poza tym włoski klimat wyjątkowo sprzyja wytwarzaniu pysznych trunków, a Włosi nie bez powodu są światowymi liderami zarówno pod względem jakości produkowanego wina, jak i ilości. Bezalkoholowe wina włoskie wytwarzane są tak samo, jak tradycyjne, ale na koniec usuwany jest z nich alkohol.
Wina wegańskie — walory smakowe i zastosowanie w kuchni
Czy wina wegańskie smakują gorzej niż tradycyjne? Jak w ogóle produkuje się wegańskie trunki? Wydawać by się mogło, że wino, produkowane z winogron, nie ma nic wspólnego z egzystencją zwierząt. Tymczasem weganie często do tej pory musieli sobie odmawiać tego pysznego trunku. Na szczęście także w naszym kraju, w sklepie LeBarbatelle, który sprowadza trunki z Italii, można już zamówić wino wegańskie z dostawą do domu czy do swojej firmy.
Wina wegańskie zawierają alkohol, produkowane są we Włoszech, ale do ich sporządzenia nie użyto żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego. Wegański charakter wina polega na tym, że do klarowania nie używa się produktów, takich jak żelatyna (często wieprzowa), białko, kazeina, chityna czy mielona krew wołowa. Laik właściwie nie odróżni wina wegańskiego od tradycyjnego, ale dla weganina ta różnica w produkcji trunku ma ogromne, ideologiczne znaczenie. Nie ma jednak znaczenia dla samego procesu serwowania wina czy wykorzystywania go w kuchni. Włoskim winem wegańskim można rozkoszować się podczas spotkań towarzyskich czy miłego wieczoru w zaciszu domowym, można także dodawać je do wegańskich potraw, np. gulaszu z tofu czy soi, risotto i makaronów.