Wina owocowe w Winka.net

" Po wypiciu wina ptaszek jak sprężyna! "

Szukaj:

 

Poznaj mroczną stronę produkcji najdroższych win na świecie

Poznaj mroczną stronę produkcji najdroższych win na świecie

Podczas gdy James Bond rozkoszuje się w martini (koniecznie wstrząśniętym, nie zmieszanym!), Harry Hole walczy ze swoim największym wrogiem - Whiskey Jim Beam, Sherlock Holmes również nie wzgardziłby dobrym trunkiem, choć to i tak najrzadziej wybierana przez niego używka.

Bohaterowie literackich kryminałów i powieści szpiegowskich doceniają moc i urok dobrego trunku, podobnie jak osoby korzystające z ich usług lub współpracujące z nimi cenią sobie ich porady detektywistyczne. Okazuje się jednak, że w prawdziwym życiu alkohol i zagadki kryminalne to również całkiem udane połączenie.

Dziesięć lat temu szacowano, że spośród najlepszych na rynku win, około 5% to... podróbki. Ponieważ branża winiarska to całkiem dochodowy interes także dla fałszerzy, obecnie wskaźnik ten może być znacznie wyższy. Rocznie sprzedaje się bowiem około 30 mld butelek wina.

Winny interes

O tym, że ceny wina mogą przechodzić najśmielsze oczekiwania wiemy wszyscy. Do dziś bezspornym rekordem pozostaje sprzedaż Screaming Eagle Cabernet Sauvigon na aukcji charytatywnej w 2000 roku. Butelka o pojemności 6 litrów liczącego wówczas 8 lat trunku osiągnęła cenę... pół miliona dolarów!

Ofiarami tego rodzaju fałszerstw padają multimilionerzy, pragnący zakosztować np. wiekowego trunku pochodzącego z regionu winiarskiego Bordeaux z XVIII w. Gotowi zapłacić za butelkę wina kolosalną stawkę, są łatwym łupem dla oszustów, którzy w stare, dawno opróżnione butelki wina wlewają tanie podróbki, opatrując je postarzonymi korkociągami i sfałszowanymi etykietami.

Winiarski półświatek od dawna umiejętnie wykorzystuje tak wysokie stawki win, zarabiając ogromne pieniądze na oszustwach i wykorzystywaniu zaufania potencjalnych konsumentów. Przykładem takich przekrętów jest działalność firmy Bordeaux Advisory, która sprzedawała klientom wina za około 1100 euro za skrzynkę, podczas gdy rzeczywista wartość rynkowa trunku nie przekraczała… 5 euro za butelkę.

Bitwy przeciwko winiarskim oszustom

Prawdziwą batalię wojenną wytoczył winiarskim oszustom William Koch, amerykański miliarder, który poczuł się oszukany, zakupując trunek powstały rzekomo na przełomie XIX i XX w. Zapłacił wówczas 3,7 mln dolarów za 2600 butelek, które niewiele miały wspólnego z oczekiwaniami trafienia do osobliwej kolekcji najdroższych win świata.

Jednak świat tego najpiękniejszego daru bogów dla ludzi, jak zwykł określać wino Platon, skrywa także inne mroczne tajemnice. Do ich zgłębienia przydatna okaże się książka o przewrotnym tytule "Zbrodnia i wina" autorstwa Michała Bartela, polecana przez eksperta ze strony http://porady-detektywistyczne.pl.

 

Ostatnie komentarze:

To wino to smak mojej młodości. Kosztowało 33 zł. Ej, łza się w oku kręci. Minęło 50 lat, a ja nadal pamiętam ten smak i aromat.

do Calabrese I, dn. , przez Pankracy

Wino znowu dostępne, u nas 4 zł (670 ml, 10%). Plusy wina to 4 zł, 10% i ten smak. A minusów to nie ma :mrgreen: Producent Nalewopl S.A.

do Mamrot z Wilkowyj, dn. , przez mati

Mam dwie butelki tego wina, mają ponad 12 lat. Jeszcze bez akcyzy, w butelkach jednolitrowych. Trzecią z sąsiadem degustowaliśmy po 2 lampki. DOBRE :grin:

do Tibella Vermouth, dn. , przez bis

Pyszne jak kompocik malinowy. Wczesne lata 90... wspomnienia młodości :cool:

do Lloyd, dn. , przez Tantal

Gdzie kupię w Szczecinie Texas :shock:

do Texas I, dn. , przez Karol

Nowe artykuły:

5 warzyw które pomogą Ci w regeneracji po zbyt dużej ilości wina

Warzywa są zdrowe - z tym faktem nikt nie może się spierać. Jednak czy wśród nich można wyróżnić kilku faworytów? Po jak...

Metody pomiaru stężenia alkoholu we krwi: alkomaty i badanie krwi

To, ile promili alkoholu jest w organizmie, można sprawdzić przy pomocy urządzenia przenośnego – to najpopularniejsza me...

Tunezja - kraj pysznego wina i pięknych widoków

Turyści z całego świata, w tym także z Polski, nieprzypadkowo tak chętnie wybierają Tunezję na miejsce wakacyjnego wypoc...

Z przymrużeniem oka, czyli dlaczego romantyczna kąpiel po winie to zły pomysł

Wykwintna kolacja przy świecach, wino z doskonałej winnicy (lub zwykły jabol – jak kto woli), a następnie gorąca kąpiel ...

Tarta z kaki - Pozwól się zauroczyć jej smakiem!

Ochota na coś słodkiego to uczucie, które czasem towarzyszy każdemu. Najłatwiej rzecz jasna sięgnąć po czekoladę albo he...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2017 r. Redakcja | Partnerzy | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18