Wina owocowe w Winka.net

" Padam by wstać, wstaję by pić, piję by paść, piję by żyć "

Szukaj:

 

Metody pomiaru stężenia alkoholu we krwi: alkomaty i badanie krwi

Metody pomiaru stężenia alkoholu we krwi: alkomaty i badanie krwi

To, ile promili alkoholu jest w organizmie, można sprawdzić przy pomocy urządzenia przenośnego – to najpopularniejsza metoda. W domowych warunkach można wykonać także test w internecie (wirtualny alkomat). Badanie krwi na obecność alkoholu robi się m.in. u osób nieprzytomnych.

Polskie prawo nie pozwala prowadzić auta po użyciu alkoholu ani w stanie nietrzeźwości. Jedyny dopuszczalny wynik to 0 promili. Stan po użyciu alkoholu to wynik od 0,2 do 0,5 promila, a nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila. Przewidziane przez ustawodawcę kary za jazdę po użyciu alkoholu to areszt lub grzywna nie mniejsza niż 50 złotych, a w stanie nietrzeźwości – grzywna, ograniczenie wolności lub jej pozbawienie do 2 lat.

Wirtualny alkomat – szybki test na trzeźwość online

Jednym z najprostszych sposobów oszacowania ilości alkoholu we krwi jest wypełnienie ankiety online. Taki wirtualny alkomat pozwala w przybliżeniu określić, ile jest promili w organizmie. To najmniej dokładna ze wszystkich metod badania trzeźwości, ale i najprostsza. Nie wymaga wychodzenia z domu ani nakładów finansowych. Należy jednak pamiętać, że uzyskany wynik nie może być podstawą do bezwzględnego stwierdzenia trzeźwości lub stanu wskazującego.

Żeby użyć wirtualnego alkomatu, należy podać swój wzrost, wagę, płeć, typ sylwetki (drobna, normalna lub krępa), a także informacje dotyczące spożywanego alkoholu i jedzenia oraz oceny metabolizmu alkoholu w organizmie na podstawie dotychczasowych doświadczeń.

Alkomat online wymaga też wprowadzenia danych o ilości i rodzaju spożywanych trunków, godzinach rozpoczęcia i zakończenia picia, a także czy i ile jedzono w trakcie raczenia się napojami wyskokowymi. Na tej podstawie podaje przypuszczalną ilość promili alkoholu we krwi.

Podanie wszystkich tych informacji może być trudne, tym bardziej że określenia „dużo” i „mało” w odniesieniu do spożywanego jedzenia oraz ocena metabolizmu alkoholu są subiektywne.

Przenośne alkomaty – urządzania

Droższą, ale i dokładniejszą w pomiarach metodą sprawdzenia trzeźwości jest przenośne urządzenie. Alkomaty tego typu można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Profesjonalne testery trzeźwości mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Takich urządzeń używa np. policja.

Alkomaty przenośne badają stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Z reguły wyniki są wiarygodne, ale w niektórych przypadkach uzyskany rezultat może być zafałszowany. Fałszywie dodatni wynik może wystąpić u osób, które badaniu trzeźwości poddają się na krótko po płukaniu ust płynem z alkoholem oraz po spożyciu np. alkoholowego cukierka czy czekoladki. Wówczas ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest wielokrotnie wyższa niż w organizmie w ogóle.

Profesjonalne alkomaty mają atesty zapewniające bezawaryjne działanie. Większość urządzeń jest prosta, intuicyjna w obsłudze. Ustniki w przenośnych testerach trzeźwości powinny być wymienne, tym bardziej jeśli z urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba.

Żeby zbadać ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, należy uruchomić alkomat i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Zwykle należy poczekać na pojawienie się sygnału do rozpoczęcia pobrania próbki. Następnie dmucha się w ustnik nieprzerwanie przez od kilku do kilkunastu sekund. Wynik można odczytać po chwili na wyświetlaczu.

Badanie krwi na zawartość alkoholu

Najdokładniejszy wynik pomiaru stężenia alkoholu w organizmie daje badanie krwi. Kiedyś było ono wykonywane rutynowo przez policjantów z krajów rozwiniętych podczas kontroli, zanim popularne i przystępne cenowo stały się urządzenia przenośne sprawdzające trzeźwość kierowców. Używano do tego małych, przenośnych zestawów do pobrania próbki krwi i jej analizy pod kątem obecności i zawartości alkoholu.

Współcześnie badanie krwi na zawartość alkoholu można wykonać w dowolnym laboratorium na własną rękę. Nie jest to jednak szybki ani tak tani sposób jak dwa pozostałe. Ta metoda sprawdzania trzeźwości służy także weryfikacji wyniku uzyskanego przy pomocy urządzenia przenośnego w razie wątpliwości lub gdy przeprowadzenie testu z wydychanego powietrza jest niemożliwe, np. u osób nieprzytomnych czy takich, które nie są w stanie dmuchać w ustnik wystarczająco długo.

Badanie krwi na zawartość alkoholu jest niepodważalne i bardzo precyzyjne. Może stanowić dowód w postępowaniach prowadzonych przez organy wymiaru sprawiedliwości.

 

Ostatnie komentarze:

To wino to smak mojej młodości. Kosztowało 33 zł. Ej, łza się w oku kręci. Minęło 50 lat, a ja nadal pamiętam ten smak i aromat.

do Calabrese I, dn. , przez Pankracy

Wino znowu dostępne, u nas 4 zł (670 ml, 10%). Plusy wina to 4 zł, 10% i ten smak. A minusów to nie ma :mrgreen: Producent Nalewopl S.A.

do Mamrot z Wilkowyj, dn. , przez mati

Mam dwie butelki tego wina, mają ponad 12 lat. Jeszcze bez akcyzy, w butelkach jednolitrowych. Trzecią z sąsiadem degustowaliśmy po 2 lampki. DOBRE :grin:

do Tibella Vermouth, dn. , przez bis

Pyszne jak kompocik malinowy. Wczesne lata 90... wspomnienia młodości :cool:

do Lloyd, dn. , przez Tantal

Gdzie kupię w Szczecinie Texas :shock:

do Texas I, dn. , przez Karol

Nowe artykuły:

5 warzyw które pomogą Ci w regeneracji po zbyt dużej ilości wina

Warzywa są zdrowe - z tym faktem nikt nie może się spierać. Jednak czy wśród nich można wyróżnić kilku faworytów? Po jak...

Metody pomiaru stężenia alkoholu we krwi: alkomaty i badanie krwi

To, ile promili alkoholu jest w organizmie, można sprawdzić przy pomocy urządzenia przenośnego – to najpopularniejsza me...

Tunezja - kraj pysznego wina i pięknych widoków

Turyści z całego świata, w tym także z Polski, nieprzypadkowo tak chętnie wybierają Tunezję na miejsce wakacyjnego wypoc...

Z przymrużeniem oka, czyli dlaczego romantyczna kąpiel po winie to zły pomysł

Wykwintna kolacja przy świecach, wino z doskonałej winnicy (lub zwykły jabol – jak kto woli), a następnie gorąca kąpiel ...

Tarta z kaki - Pozwól się zauroczyć jej smakiem!

Ochota na coś słodkiego to uczucie, które czasem towarzyszy każdemu. Najłatwiej rzecz jasna sięgnąć po czekoladę albo he...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2017 r. Redakcja | Partnerzy | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18