Czerwone wino to nie tylko smaczny trunek, który doskonale urozmaica wiele posiłków, ale przede wszystkim słynie z prozdrowotnego działania. Wino wytrawne, półwytrawne, słodkie, czy półsłodkie, bez względu na rodzaj, każde z nich wyróżnia się doskonałym smakiem oraz bukietem owocowych aromatów. Spożywane w umiarkowanych ilościach może okazać się cennym dla naszego zdrowia trunkiem. Które wino uważane jest za najzdrowsze?
Wino a zdrowie – jakie szczepy wybierać?
Wybór wina zależy głównie od preferencji osobistych, jednak za najzdrowsze uchodzi wino czerwone. Do produkcji wina tego rodzaju wykorzystuje się całe grona razem ze skórką i pestkami, dzięki czemu odznacza się ono wysoką zawartością antyoksydantów. Istotnym aspektem przy wyborze najzdrowszego wina są odmiany, z których trunki te powstają. Dlatego też najlepszym kierunkiem okażą się wina pochodzące ze szczepów takich jak: Pinot Noir, Cabernet Sauvignon czy Merlot, które charakteryzują się sporą ilością polifenoli. Dodatkowo takie wina długo dojrzewają w beczkach i są tym samym wzbogacone w cenne związki ze względu na ich występowanie w dębowym drewnie. Te i inne rodzaje wyrazistych, aromatycznych i pełnych smaku win znaleźć można w sklepie online Schronisko Bukowina. W ofercie dostępne są trunki niemal z całego świata m.in. wina chilijskie, argentyńskie, hiszpańskie, niemieckie, włoskie, portugalskie oraz polskie.
Czy wino wykazuje właściwości zdrowotne?
Jak wiadomo spożywanie dużych ilości wina, nie jest korzystne dla zdrowia, jednak picie go w rozsądnych dawkach może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Brak umiaru powoduje odwrotny skutek. Picie 1 - 2 kieliszków wina dziennie może zmniejszyć ryzyko pojawienia się wielu chorób np. wątroby, trzustki i nowotworów. Czerwony trunek, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, pomaga organizmowi zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia się komórek. Wino korzystnie wpływa również na układ pokarmowy, wzmaga wydzielanie enzymów trawiennych oraz wspiera pracę trzustki. Nie od dziś znane jest zbawienne działanie czerwonego wina zwłaszcza w kwestii układu krążenia. Picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, a także cukrzycę typu 2, czy Alzheimera.
Resweratrol – składnik wina o zbawiennym wpływie na zdrowie
Co wpływa na leczniczy charakter czerwonego wina? Jest on dyktowany zawartością taniny i resweratrolu, czyli związków pochodzących ze skórek i pestek winogron. To właśnie resweratrol odpowiedzialny jest za lecznicze właściwości czerwonego wina. Substancja ta posiada cechy przeciwzapalne i jest silnym antyoksydantem. Uważa się, że resweratrol opóźnia wystąpienie demencji starczej oraz działa na organizm odmładzająco, a dodatkowo łagodzi bóle stawów.
Które wino jest zdrowsze - białe, czy czerwone?
Głównymi składnikami wina są woda, etanol, glicerol, polisacharydy, a także kwasy i związki fenolowe. Oprócz wymienionych substancji w trunkach tych występują również witaminy i sole mineralne. Wina czerwone mają najwięcej związków polifenolowych oraz resweratrolu niż wina białe. Dodatkowo mają korzystny wpływ na ludzki organizm - poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, mają działanie antynowotworowe oraz podnoszą poziom dobrego cholesterolu. Białe wina charakteryzują się podobnymi właściwościami, jak wina czerwone, jednak w nieco mniejszym stopniu. W czasie produkcji wina białego z owoców usuwane są pestki i skórki, dlatego też trunki te pozbawione są cennych substancji. Wybierając najlepsze dla zdrowia wino, należy zwrócić uwagę na jego barwę oraz zawartość cukru. Doskonałe wina czerwone wytrawne, pochodzące od sprawdzonych dostawców dostępne są w sklepie internetowym Schronisko Bukowina.