Wina owocowe w Winka.net

" Pijak chleje wina, to nie jego wina... "

Szukaj:

 

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Wina musujące to zdecydowanie wyjątkowy i specyficzny rodzaj wina. Głównie dlatego, że są dodatkowo wzbogacone dwutlenkiem węgla, który powstaje w naturalnych warunkach podczas fermentacji. Podczas procesu produkcji zostaje zatrzymany w butelce. Dziś postaramy się odpowiedzieć wam na pytanie jak znaleźć dobre wino musujące oraz co wyróżnia te najlepsze.

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Trochę o historii wina musującego

Przyjmuje się fakt, że metoda wtórnej fermentacji wina musującego została opracowana przez mnicha, znanego jako Dom Pérignon w XVII wieku, który był członkiem zakonu benedyktynów i na jego cześć została nadana mu nazwa. Zrewolucjonizował on sposób produkcji wina. Pierwszy szampan Dom Pérignon zaczął powszechnie trafiać na rynek od 1921 roku. W nich zaczęto wykorzystywać korki dębowe, które w kontakcie z winem przynosiły odpowiednie walory smakowe oraz przepływ powietrza. Mało kto wie, że podczas procesu zamiany cukrów w winogronach na alkohol powstaje bardzo duże ciśnienie. W tym przypadku wytwarzanie bąbelków jest naturalne dlatego zaczęto wzmacniać butelki, w których wino leżakuje.

Rodzaje win musujących

Wina musujące rozróżnia się w zależności od konsystencji jego piany. Z tego względu wino musujące dzielimy na pół musujące (we Włoszech: frizzante) lub lekko musujące (we Włoszech: znane jako frizzantino).

Wina takie jak Prosecco albo Asti posiadają swoje walory za sprawą leżakowania w kadzi ze stali nierdzewnej. Natomiast Metodą tradycyjną powstaje Szampan lub chociażby Crémant, Cava, Francjacorta czy Sekt. Tutaj za sprawą leżakowania w butelkach w winniczych piwnicach, nabiera pożądanych walorów smakowych.

Najbardziej znanym winem musującym jest szampan, który zawdzięcza swoja nazwę Szampanii. Ten region północno-wschodniej Francji jest głównym miejscem jego produkcji, a jego nazwa została zastrzeżona w 1911 roku. Szampan jest jednym z najbardziej szanowanych i znanych alkoholi na całym świecie. W jego towarzystwie świętujemy i celebrujemy najważniejsze chwile między innymi takie jak jubileusze czy powitanie nowego roku.

Kolejnym, jednym naszych ulubionych win, jest Prosecco, którego włoskie pochodzenie wywodzi się z regionu w północnych Włoszech, Veneto. Prosecco cechuje się bardzo owocowym i delikatnym smakiem, które świetnie orzeźwia w upalne dni. Z reguły możemy je spotkać w wersji wytrawnej lub półwytrawnej. Schłodzone jest lekkim i przyjemnym białym winem musującym częściowo porównywalnym do szampana.

Jak poprawnie otwierać wino

Niewłaściwe otwieranie wina musującego w niektórych przypadkach może skończyć się źle. Każdy w naszym życiu był chociaż raz w życiu świadkiem, chociażby otwierania szampana, którego korek z impetem odbija się od ścian i innych przedmiotów lub mebli. Jeżeli chcemy tego uniknąć, jest na to kilka przydatnych sposobów. Wszystko wynika z tego, że w butelce znajduje się bardzo duże ciśnienie. Dlatego najlepiej wcześniej schłodzić wino musujące oraz nim nie wstrząsać. Podczas otwierania, jak również nalewania do kieliszków, trzymać butelkę pod kątem oraz obracać nią z wyczuciem. W przypadku win musujących, do których potrzebny jest otwieracz, warto zwrócić uwagę, aby naturalny korek nie dostał się do wnętrza butelki. Może to spowodować utratę jego walorów smakowych jak również aromatu i popsuć wyjątkowy smak jakie ma dobre wino musujące.

Jak podawać wina musujące

Celebrowanie uroczystości w towarzystwie wina towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Wina musujące możemy z powodzeniem serwować w różnych kieliszkach. Wysokie, smukłe lub w wersji przypominającej kształtem tulipan kieliszki spowodują, że wino dłużej zachowa swoją perlistość oraz lepiej utrzyma swój bukiet smakowy. W takiej postaci dobre wino musujące prezentuje się bardziej elegancko, zwłaszcza kiedy bąbelki osiadają na jego ściankach. Temperatura podawania wina musującego w takiej postaci zależy od rodzaju. Natomiast najczęściej, jeżeli chodzi o wina białe, waha się w okolicach około 4,5°–9°C. Oprócz tego wina musujące możemy wykorzystać do przygotowania drinków. Jednym z nich jest dobrze znany aperitif, czyli słynny Aperol Spritze, do którego przyrządzenia niezbędne jest ukochane przez wszystkich Prosecco.

Gdzie znaleźć dobre wino musujące?

Istnieje wiele marek wina musującego. Większość najlepszych z nich znajdziecie w świetnie zaopatrzonym sklepie internetowym z winami oraz innymi alkoholami znajdującym się pod adresem https://www.alkoholeswiata24.pl.

W ofercie tego sklepu online znajdują się setki różnych win oraz najlepszych alkoholi z całego świata. Zobaczcie sami.

 

Ostatnie komentarze:

Piję ku***wa 1-6 dziennie, kopie jak spirytus.

do Fajrant Wiśniowy I, dn. , przez Rysiek

Za dzieciaka ze znajomym kupiliśmy dwa. Pech chciał, że starczyło jeszcze na trzecie. Pełna kultura, jedzonko, filmik... to było chyba jakoś ponad dwadzieścia lat temu. Do dzisiaj tak nie rzygałem jak wtedy.

do Węgrzyn Staropolski Wiśnia, dn. , przez CrashBandicot

Bardzo dobry kompocik po sytym obiadku. Trochę kopie w czerep, ale łagodnie. Nie powala z nóg. DA SIĘ LUBIĆ...

do Beczka Gorzka Mocna, dn. , przez Wiesio

Po wypiciu szklanicy tego "trunku" pewien chłopo robotnik wygłosił opinię. Jak Śnieżnica nie obudzi umarlaka, to już go nic nie obudzi.

do Śnieżnica, dn. , przez Piotr

Propsy dla Wuwunia za reklamę :mrgreen:

do Strong Apple Wine I, dn. , przez emil

Nowe artykuły:

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Wina musujące to zdecydowanie wyjątkowy i specyficzny rodzaj wina. Głównie dlatego, że są dodatkowo wzbogacone dwutlenki...

Jak przechowywać wino?

Kupując wino z zamiarem odłożenia go na kilka tygodni, miesięcy czy lat powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne...

6 powodów, dla których warto pić wino słodkie

Dobre wina słodkie są często wybierane ze względu na smak oraz aromat, który przypada do gustu prawie każdemu. Dlaczego ...

Kuskus, czyli smaczna i zdrowa kasza, której nie trzeba gotować!

Wśród różnego rodzaju kasz kuskus zajmuje szczególne miejsce, jest to bowiem kasza dość nietypowa, ponieważ stanowi swoj...

Prezent na dzień Ojca - co podarować tacie?

Dzień Ojca to okazja, na którą warto przyszykować coś wyjątkowego. A Ty jaki prezent planujesz sprawić swojemu tacie? Je...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2020 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18