Wina owocowe w Winka.net

" Z wódką nie wygrasz, ty ją w mordę, a ona cię o ziemię "

Szukaj:

 

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Wina musujące to zdecydowanie wyjątkowy i specyficzny rodzaj wina. Głównie dlatego, że są dodatkowo wzbogacone dwutlenkiem węgla, który powstaje w naturalnych warunkach podczas fermentacji. Podczas procesu produkcji zostaje zatrzymany w butelce. Dziś postaramy się odpowiedzieć wam na pytanie jak znaleźć dobre wino musujące oraz co wyróżnia te najlepsze.

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Trochę o historii wina musującego

Przyjmuje się fakt, że metoda wtórnej fermentacji wina musującego została opracowana przez mnicha, znanego jako Dom Pérignon w XVII wieku, który był członkiem zakonu benedyktynów i na jego cześć została nadana mu nazwa. Zrewolucjonizował on sposób produkcji wina. Pierwszy szampan Dom Pérignon zaczął powszechnie trafiać na rynek od 1921 roku. W nich zaczęto wykorzystywać korki dębowe, które w kontakcie z winem przynosiły odpowiednie walory smakowe oraz przepływ powietrza. Mało kto wie, że podczas procesu zamiany cukrów w winogronach na alkohol powstaje bardzo duże ciśnienie. W tym przypadku wytwarzanie bąbelków jest naturalne dlatego zaczęto wzmacniać butelki, w których wino leżakuje.

Rodzaje win musujących

Wina musujące rozróżnia się w zależności od konsystencji jego piany. Z tego względu wino musujące dzielimy na pół musujące (we Włoszech: frizzante) lub lekko musujące (we Włoszech: znane jako frizzantino).

Wina takie jak Prosecco albo Asti posiadają swoje walory za sprawą leżakowania w kadzi ze stali nierdzewnej. Natomiast Metodą tradycyjną powstaje Szampan lub chociażby Crémant, Cava, Francjacorta czy Sekt. Tutaj za sprawą leżakowania w butelkach w winniczych piwnicach, nabiera pożądanych walorów smakowych.

Najbardziej znanym winem musującym jest szampan, który zawdzięcza swoja nazwę Szampanii. Ten region północno-wschodniej Francji jest głównym miejscem jego produkcji, a jego nazwa została zastrzeżona w 1911 roku. Szampan jest jednym z najbardziej szanowanych i znanych alkoholi na całym świecie. W jego towarzystwie świętujemy i celebrujemy najważniejsze chwile między innymi takie jak jubileusze czy powitanie nowego roku.

Kolejnym, jednym naszych ulubionych win, jest Prosecco, którego włoskie pochodzenie wywodzi się z regionu w północnych Włoszech, Veneto. Prosecco cechuje się bardzo owocowym i delikatnym smakiem, które świetnie orzeźwia w upalne dni. Z reguły możemy je spotkać w wersji wytrawnej lub półwytrawnej. Schłodzone jest lekkim i przyjemnym białym winem musującym częściowo porównywalnym do szampana.

Jak poprawnie otwierać wino

Niewłaściwe otwieranie wina musującego w niektórych przypadkach może skończyć się źle. Każdy w naszym życiu był chociaż raz w życiu świadkiem, chociażby otwierania szampana, którego korek z impetem odbija się od ścian i innych przedmiotów lub mebli. Jeżeli chcemy tego uniknąć, jest na to kilka przydatnych sposobów. Wszystko wynika z tego, że w butelce znajduje się bardzo duże ciśnienie. Dlatego najlepiej wcześniej schłodzić wino musujące oraz nim nie wstrząsać. Podczas otwierania, jak również nalewania do kieliszków, trzymać butelkę pod kątem oraz obracać nią z wyczuciem. W przypadku win musujących, do których potrzebny jest otwieracz, warto zwrócić uwagę, aby naturalny korek nie dostał się do wnętrza butelki. Może to spowodować utratę jego walorów smakowych jak również aromatu i popsuć wyjątkowy smak jakie ma dobre wino musujące.

Jak podawać wina musujące

Celebrowanie uroczystości w towarzystwie wina towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Wina musujące możemy z powodzeniem serwować w różnych kieliszkach. Wysokie, smukłe lub w wersji przypominającej kształtem tulipan kieliszki spowodują, że wino dłużej zachowa swoją perlistość oraz lepiej utrzyma swój bukiet smakowy. W takiej postaci dobre wino musujące prezentuje się bardziej elegancko, zwłaszcza kiedy bąbelki osiadają na jego ściankach. Temperatura podawania wina musującego w takiej postaci zależy od rodzaju. Natomiast najczęściej, jeżeli chodzi o wina białe, waha się w okolicach około 4,5°–9°C. Oprócz tego wina musujące możemy wykorzystać do przygotowania drinków. Jednym z nich jest dobrze znany aperitif, czyli słynny Aperol Spritze, do którego przyrządzenia niezbędne jest ukochane przez wszystkich Prosecco.

Gdzie znaleźć dobre wino musujące?

Istnieje wiele marek wina musującego. Większość najlepszych z nich znajdziecie w świetnie zaopatrzonym sklepie internetowym z winami oraz innymi alkoholami znajdującym się pod adresem https://www.alkoholeswiata24.pl.

W ofercie tego sklepu online znajdują się setki różnych win oraz najlepszych alkoholi z całego świata. Zobaczcie sami.

 

Ostatnie komentarze:

Mam 10 letnią butelkę. Wersja limitowana. Otworzę jak powieszą Putina.

do Bycza Moc, dn. , przez Maniek

Wino oceniam na 10.

do Tatrzańskie, dn. , przez zofia

Dobra Panie i Panowie, ja trzy złote mam....

do Arizona I, dn. , przez Misiek

Także najlepsze z win w kawiarniach Krakowa, np. w Literackiej.

do Alpini Vermouth, dn. , przez nurt

Czy ktoś się orientuje, gdzie można kupić to wino w Warszawie lub okolicy?

do Bączek Jabłkowy, dn. , przez Kloc

Nowe artykuły:

Spojrzenie na etykiety polskich win owocowych

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać etykiety. Ale nie tak fizycznie przystawić je Wam przed nos, a raczej pokazać ich urok za ...

Zdrowotne działanie wina

Choć alkohol w naszym kraju uważa się za substancję o niekorzystnym działaniu, lekarze są zgodni, że niewielkie ilości w...

Tłusty Czwartek - najlepsze wino do pączków

Tłusty Czwartek oznacza koniec karnawału, dlatego warto sprawić sobie odrobinę przyjemności. Dorosłym polecamy pączki z ...

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Wina musujące to zdecydowanie wyjątkowy i specyficzny rodzaj wina. Głównie dlatego, że są dodatkowo wzbogacone dwutlenki...

Jak przechowywać wino?

Kupując wino z zamiarem odłożenia go na kilka tygodni, miesięcy czy lat powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2022 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18