Wina owocowe w Winka.net

" Czas życia krótki, kropnijmy wódki! "

Szukaj:

 

Jak założyć przydomową winnicę

Jak założyć przydomową winnicę

Przydomowa winnica to temat bardziej dla hobbystów niż w celu zdobycia dodatkowych profitów. Jednakże jeśli mamy do dyspozycji południowy stok, którego zagospodarowanie jest problemowe to jak najbardziej nadaje się on na winnicę.

Kiedy warto zakładać przydomową winnicę

Przydomowa winnica jest jak najbardziej polecaną atrakcją - zwłaszcza w gospodarstwach agroturystycznych. Związane z uprawą winogron i wytwarzaniem wina procesy mogą być interesującym urozmaiceniem oraz zajęciem dla turystów. Stworzenie uroczego zakątka daje też nam możliwość organizowania przyjęć czy imprez okolicznościowych. Sam spacer czy sesja fotograficzna wśród szpalerów winorośli też jest sposobem na podniesienie atrakcyjności miejsca.

Wybór miejsca na winnice

Krzewy winorośli wymagają miejsc słonecznych, najlepiej owoce dojrzewają na południowych stokach. Rejon dedykowany do uprawy winogrona ciągnie się u podnóża gór wzdłuż południowej części Polski od Przemyśla po zachodnią granicę. Coraz więcej powstaje winnic, część z nich posiada też hotele czy sale, w których można urządzać przyjęcia. Ze względu na klimat oraz długość okresu wegetacyjnego, który ma wpływ na dojrzewanie winogron produkuje się wina.

Ofertę winogron znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/55-winogrona.

Rozplanowanie

Zanim zaczniemy kopać dołki pod krzewy warto zobaczyć u południowych sąsiadów jak są prowadzone ich winnice. Na Węgrzech tradycja związana z wyrabianiem wina sięga kilku wieków wstecz. To z tego kraju pochodzi wino królów i król wśród win czyli Tokay. Wytwarza się go tradycyjnie tylko w okolicach miasta Tokay zarówno po stronie Węgierskiej jak i Słowackiej. Podglądając winnice w kraju bratanków można zauważyć, że na ich prowadzenie są przeznaczane naprawdę strome stoki górskie. Winorośle rosną w szpalerach wspierając się na podporach z słupków betonowych lub drewnianych z rozciągniętym drutem.


Jak sadzić

Winorośl na stoku sadzić warto w poprzek spadku. Dzięki temu wody opadowe będą zatrzymywane przez korzenie krzewów i więcej wsiąkną w glebę, a nie będą odpływać w dolinę. Dzięki temu rośliny będą miały więcej wody do rozwoju. Wpłynie to oczywiście na jakość owoców ich ilość oraz smak. Krzewy winorośli są odporne na suszę pod warunkiem, ze się dobrze zakorzenią. Jednak bardzo są wrażliwe na przymrozki, zwłaszcza wiosenne. Dlatego warto od strony wschodniej posadzić szpaler z roślin, które będą osłaniać winnicę przed mroźnymi wiatrami.

Jak pielęgnować winnicę

Poza samym wykonanie konstrukcji wspornej dla winorośli należy też pielęgnować same krzewy. Jednym z najważniejszych zabiegów jest odchwaszczanie. Międzyrzędzia można wykaszać, natomiast rzędy winorośli ściółkować, aby nie rosły między nimi chwasty czy samosiejki drzew. Dzięki temu ograniczymy sobie do minimum prace, natomiast odpady można wykorzystać do kompostowania.

Cięcie winorośli

Winorośl wymaga cięcia i to wielokrotnie od wiosny do zbiorów praktycznie. Winnice produkcyjne prowadzi się całkiem inaczej niż przydomową uprawę kilku krzewów winogronowych. Jest kilka szkół stanowiących o najbardziej korzystnym sposobie cięcia winorośli. Jednakże musimy sobie wziąć poprawkę na panujące u nas warunki cieplne i dostosować cięcie do odmiany naszych winorośli. Niektóre odmiany są silnie rosnące i wymagają więcej cięcia niż inne. Musimy zdawać sobie też sprawę, że smak owoców w dużej mierze zależy od gleby. Na jednej może owoc być bardziej cierpki zaś na drugiej mieć mniej tanin.

Terminy cięcia winorośli na plantacji

Termin wiosenny jest bez zmian, winorośl przycina się w zależności od przyjęte metody prowadzenia na przełomie lutego i marca, zanim ruszą soki. Wśród plantatorów swoje uznanie zdobyły metody Mansona i wiele innych. Kolejno zabieg polegający na usuwaniu pasierbów przeprowadza się gdy owoce osiągną wielkość danej odmiany. Końcem lipca to termin ogławiania pędów. Na krzewie przez okres wegetacji powinny być tylko dwa rodzaje pędów. Te na których rosną owoce, oraz te na których będą one rosły w następnym roku. Jeśli prowadzimy agroturystykę warto zasadzić winogrona bezpestkowe. Będą one dodatkowym produktem na stół dla gości.

Winogrona bezpestkowe do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/krzewy-owocowe/278-winogrono-bezpestkowe-lakemont-.html.

Cięcie

Oprócz zwiększenia plonu i poprawienia jego jakości cięcie ma za zadanie dobre przewietrzenie krzewu. Ogranicza to występowanie chorób grzybowych oraz polepsza jakość owoców. Soki rośliny są pożytkowane na ich wzrost i dojrzewanie, a nie na wzrost masy liściowej. Nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z winnicą warto wiedzieć, że lepiej jest przyciąć źle niż wcale. Różne rodzaje cięcia są dostosowane do odmian. Niektóre z nich źle reagują na zbyt krótkie przycinanie łoz, dlatego warto zawsze się dowiedzieć jak najwięcej na temat odmiany, jaką zamierzamy posadzić.

Zakładanie samej winnicy nie stanowi większego wyzwania, jednakże utrzymanie jej na poziomie jak najbardziej optymalnej produkcji wymaga wysiłku. Dlatego przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić jakie mamy możliwości i zasoby. Od tego też zależy czy wybierzemy odmianę słabo rosnącą, która nie wymaga tyle zabiegów czy raczej postawimy na bardziej trudną w prowadzeniu, ale rodzącą bardziej atrakcyjne owoce. Warto bliżej się przyjrzeć zakładaniu winnicy tym bardziej jeśli mamy w okolicy potencjalny rynek zbytu. Dodatkowo do zakładania winnic są przyznawane dotacje co daje nam jeszcze jeden impuls wart uwagi.

Źródła:

 

Ostatnie komentarze:

Tesco 4,99 zł za 0,7 litra, jedna butelka i naje***ana jak dama. A z colą smakuje jak Cola Cherry, polecam milion/10

do Cherry Wiśniowe IV, dn. , przez anula

Winko kupiłem w Przemyślu w Juvenie za około 7 zlotych. Kupione raczej do kolekcji niż do konsumpcji :mrgreen:

do Mazowieckie I, dn. , przez Zolwik

Amarenka mmmm... piękne wspomnienia

do Amarena, dn. , przez Dominik

Malinowy Książe wsród szerokiej palety polskich win podobnego gatunku. Łagodny i stonowany bukiet smaku. Idealny jako aperitif aczkolwiek sprawdza sie takze zrobiony na lawce w parku przed matma w Budowlance na Unislawy. Rare but strongly recommended...

do Lloyd, dn. , przez Nie wiem, zastanawiam sie

Gdzie to kupić w Przemyślu lub ogólnie na Podkarpaciu?

do Komandos Zielony, dn. , przez Zolwik

Nowe artykuły:

5 najpopularniejszych win na świecie!

Wybór wina wcale nie jest prosty. Zwłaszcza kiedy chcemy uczcić ważną okazję. Dlatego przygotowaliśmy listę 5 najpopula...

Detoks alkoholowy - 4 rozwiązania na leczenie kaca w domu

Alkohol towarzyszy ludzkości już od dawna, spożywamy go zarówno jako dodatek do obiadu, jak i wieczorny, relaksujący dri...

Gdzie zgłosić się po pomoc dla uzależnionych?

Od wyboru ośrodka zapewniającego kompleksowe leczenie i pomoc uzależnionym osobom w dużej mierze zależy skuteczność całe...

Jak działają wszywki z Esperalu?

Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym i wieloetapowym. Każdorazowo przeprowadzany on być powinien pod okiem wykwal...

Wskazówki do ograniczenia alkoholu

Jeżeli regularnie pijesz więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, wypróbuj te wskazówki, które mogą pomóc ci ogranic...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2020 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18