Wina owocowe w Winka.net

" Nie rodziłeś się po to by zdychać - Nie narzekaj! "

Szukaj:

 

Jak przechowywać wino?

Jak przechowywać wino?

Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy

Kupując wino z zamiarem odłożenia go na kilka tygodni, miesięcy czy lat powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne dla jego kondycji w momencie otwarcia okażą się warunki, w których było przechowywane. Podstawowe kwestie, o które należy zadbać, to stała, odpowiednio niska temperatura i wilgotność, właściwa pozycja butelki i zapobieganie ekspozycji na światło słoneczne. Oto kilka kardynalnych błędów przy przechowywaniu wina, które mogą zepsuć przyjemność z wyczekiwanej degustacji:

- przechowywanie wina w zwykłej lodówce

Wydawałoby się, że to świetny pomysł - lodówka utrzymuje stałą, niską temperaturę i chroni przed światłem słonecznym. Niestety, odłożenie wina do lodówki na dłuższy czas z dużym prawdopodobieństwem wpłynie negatywnie na jego jakość. Po pierwsze, temperatura w lodówce wcale nie jest stała - otwierając i zamykając drzwi powodujemy chwilowe wahania nawet o kilkanaście stopni. Po drugie - wilgotność w lodówce jest zbyt wysoka. Może to doprowadzić nie tylko do pleśnienia korka i etykiety, ale także - w przypadku zmiany miejsca i zmniejszenia wilgotności, do nieszczelności korka. Po trzecie - lodówka jest pełna zapachów, przed którymi należy bezwzględnie wino chronić. Po czwarte - praca agregatu lodówki powoduje mikro drgania, które mogą niekorzystnie wpłynąć na walory trunku.

- stojak na wino w kuchni

choć aktualnie tak modny w projektach kuchni, nie ma szans spełnić swojego zadania. Gorąco, wilgoć, intensywne zapachy i prawdopodobnie także dostęp światła słonecznego - oto cztery grzechy główne przechowywania wina, z których trudno rozgrzeszyć którąkolwiek kuchnię.

- garaż lub domek ogrodowy

Stały dostęp świeżego powietrza, brak światła słonecznego, umiarkowana wilgotność powietrza - to cechy pożądane. Ale problemem jest temperatura - szansę na rekomendację ma tylko dobrze zaizolowany garaż, w którym temperatura nie spada w zimie poniżej kilku stopni C, a latem, w czasie upałów, z kolei nie rośnie więcej niż o kilka.

Przechowywanie wina - warunki optymalne

Uporządkujmy fakty; największym wrogiem wina po zabutelkowaniu jest tlen, który może dostawać się do środka przez korek i powodować przyspieszony proces starzenia się wina. Aby tego uniknąć, butelki należy przechowywać w pozycji horyzontalnej (choć najnowsze badania wskazują, że optymalne jest ustawienie butelki pod lekkim kontem, tak aby był on częściowo zalany winem, a częściowo stykał się z bąbelkiem powietrza obecnym w każdej butelce - ma to zwiększyć możliwość wyrównania ciśnienia w butelce). Dzięki temu korek jest nasączony winem i pozostaje szczelny - w zbyt suchym pomieszczeniu korek będzie się kurczył i może dojść do jego rozszczelnienia. Butelki zamykane na zakrętkę lub kapslem można przechowywać w dowolnej pozycji.

Optymalna temperatura do przechowywania wina to między 10 a 15 C, ale nawet temperatura do 20 C nie jest dla wina zabójcza, o ile nie podlega gwałtownym zmianom. Leżakujące wino w ogóle lubi monotonię - stałą wilgotność, temperaturę i brak wstrząsów czy drgań. Oraz, oczywiście, ciemność. Najbardziej wrażliwe na światło słoneczne są wina musujące - już po kilkunastu minutach bezpośredniej ekspozycji na słońce rozpoczyna w musiaku zamkniętym w butelce z przezroczystego szkła procesy, których nie uda się cofnąć nawet po jej ponownym schłodzeniu. Podobnie jest z wysoką temperaturą - powyżej 30 C wino zaczyna się "gotować", nieodwracalnemu rozpadowi ulegają niektóre związki odpowiedzialne za smak i aromat trunku.

Gdzie przechowywać wino w zwykłym mieszkaniu czy domu?

Jeśli, podobnie jak większość statystycznych amatorów wina, nie jesteś szczęśliwym posiadaczem profesjonalnej piwniczki albo winiarki, pozostaje znaleźć w domu optymalne miejsce dla swoich butelek. Najlepsze bedą pomieszczenia, w których nie ma grzejnków - spiżarnia, garderoba czy pomieszczenie techniczne. Jeśli takim nie dysponujemy, pomyślmy o szafie albo schowku pod schodami. Miejsca te są ciemne, wino nie będzie tam przestawiane i przekładane z miejsca na miejsce. Jeśli w twoim domu powietrze jest suche, koniecznie postaw w pobliżu butelek naczynie z wodą lub zaopatrz się w nawilżacz. Wystarcz, że zdbasz jeszcze o możliwie stałą temperaturę i dostęp świeżego powietrza, a nasz trunki z pewnością zachowają swoje walory jeszcze przez długi czas.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem internetowym z winami Wine -Express.pl.

 

Ostatnie komentarze:

Piję ku***wa 1-6 dziennie, kopie jak spirytus.

do Fajrant Wiśniowy I, dn. , przez Rysiek

Za dzieciaka ze znajomym kupiliśmy dwa. Pech chciał, że starczyło jeszcze na trzecie. Pełna kultura, jedzonko, filmik... to było chyba jakoś ponad dwadzieścia lat temu. Do dzisiaj tak nie rzygałem jak wtedy.

do Węgrzyn Staropolski Wiśnia, dn. , przez CrashBandicot

Bardzo dobry kompocik po sytym obiadku. Trochę kopie w czerep, ale łagodnie. Nie powala z nóg. DA SIĘ LUBIĆ...

do Beczka Gorzka Mocna, dn. , przez Wiesio

Po wypiciu szklanicy tego "trunku" pewien chłopo robotnik wygłosił opinię. Jak Śnieżnica nie obudzi umarlaka, to już go nic nie obudzi.

do Śnieżnica, dn. , przez Piotr

Propsy dla Wuwunia za reklamę :mrgreen:

do Strong Apple Wine I, dn. , przez emil

Nowe artykuły:

Jak znaleźć dobre wino musujące?

Wina musujące to zdecydowanie wyjątkowy i specyficzny rodzaj wina. Głównie dlatego, że są dodatkowo wzbogacone dwutlenki...

Jak przechowywać wino?

Kupując wino z zamiarem odłożenia go na kilka tygodni, miesięcy czy lat powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne...

6 powodów, dla których warto pić wino słodkie

Dobre wina słodkie są często wybierane ze względu na smak oraz aromat, który przypada do gustu prawie każdemu. Dlaczego ...

Kuskus, czyli smaczna i zdrowa kasza, której nie trzeba gotować!

Wśród różnego rodzaju kasz kuskus zajmuje szczególne miejsce, jest to bowiem kasza dość nietypowa, ponieważ stanowi swoj...

Prezent na dzień Ojca - co podarować tacie?

Dzień Ojca to okazja, na którą warto przyszykować coś wyjątkowego. A Ty jaki prezent planujesz sprawić swojemu tacie? Je...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2020 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18