Nalewanie wina podczas domowych spotkań jest zadaniem osoby pełniącej rolę gospodarza. Jeśli więc chcemy nadać odpowiednią oprawę rodzinnym uroczystościom, a także zrobić wrażenie na gościach, warto nauczyć się serwować wino zgodnie ze wskazówkami winiarskiego savoir-vivre’u. Podstawowe zasady nie są skomplikowane, a pomogą podnieść rangę domowych imprez i wzmocnić przyjemność spożywania tego szlachetnego trunku. Oto kilka wskazówek sommelierów, specjalistów w tej dziedzinie.
Jak przygotować wino przed podaniem?
Dojrzałe, czerwone wina ze starszych roczników powinno się otworzyć na około dwie godziny przed spożyciem. Ten zabieg powoduje, że wino w kontakcie z powietrzem nabiera pełni smaku i rozwija swój bukiet. Możemy też użyć specjalnej karafki do napowietrzania wina. Ważne, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie, wówczas trunek niepotrzebnie zwietrzeje. Pamiętajmy, że wina czerwone podajemy w temperaturze pokojowej. Z kolei wina białe powinny być przed podaniem schłodzone do temperatury 5-8 st. C, a różowe — 8-10 st. C. By butelka niepotrzebnie nie zagrzała się, stojąc na stole, możemy użyć specjalnego wiaderka utrzymującego odpowiednią temperaturę wina.
Jak nalewać wino do kieliszków?
Nalewając wino, pamiętajmy, by butelka była jak najbliżej kieliszka. Silny strumień z góry niepotrzebnie spienia płyn, a krople rozchlapują się na stole. Kieliszka nigdy nie napełniamy po same brzegi. Maksymalnie nalewamy 2/3 jego pojemności. Można mieć w zanadrzu także serwetkę, którą wytrzemy szyjkę, by ani kropla nie kapnęła na stół, gdy nalewamy trunek do kolejnych kieliszków. Dolewamy wina, gdy kieliszki gości są prawie opróżnione, ale nie puste.
W czym podawać wino?
Aby w pełni docenić jakość wina i wyeksponować jego bukiet potrzebne są wysokiej jakości kieliszki. Powinny być wykonane z cienkiego szkła i posiadać ścięte brzegi. Płyn nie powinien bowiem zatrzymywać się na zaokrąglonych brzegach szkła i bez przeszkód wlewać się na język. Nóżka powinna być na tyle długa, by po napełnieniu kieliszka można było zamieszać wino w jego czaszy. W domowym zestawie powinny znaleźć się co najmniej trzy podstawowe rodzaje kieliszków: duży kieliszek do win czerwonych, mniejszy do białych i smukły do win musujących.
Jakie wino pasuje do konkretnego dania?
Jeszcze do niedawna doborem win do konkretnych dań rządziły bardzo restrykcyjne zasady. Obecnie kierujemy się harmonią całej kompozycji smakowej. Warto jednak znać ogólne reguły, są one ponadczasowe. Trzeba więc wiedzieć, że ryby i owoce morza podaje się w towarzystwie mocno schłodzonych białych, wytrawnych win. Białe wina świetnie też komponują się z serami czy wędlinami. Z kolei do cięższych potraw mięsnych odpowiednie są wina czerwone. Do deserów zaś, podajemy wina słodkie.
Jak delektować się winem?
W chwili pierwszego kontaktu z trunkiem możemy w pełni oddać się wielkiej przyjemności, jaką jest delektowanie się winem. Pierwszym krokiem jest odpowiednie trzymanie kieliszka — chwytamy go za nóżkę, nie za czaszę, by nie podnosić temperatury płynu. Przez chwilę obserwujemy kolor wina i jego klarowność. Te cechy zawierają wiele informacji o jego wieku i szczepie, z którego zostało wytworzone. Następnie dwukrotnie wąchamy wino — raz przed i raz po energicznym zamieszaniu. Możemy wówczas zauważyć, że niektóre nuty bukietu są bardziej ulotne, a inne dominujące. Po ocenie koloru i zapachu bierzemy niewielki łyk i zatrzymujemy go w ustach na kilkanaście sekund. Czekamy, aż smak alkoholu zniknie i pozostanie tylko pełny bukiet smakowy trunku. Możemy pokusić się o ocenę nut bukietu, takich jak owoce czy przyprawy. Sommelierzy potrafią rozróżnić ich naprawdę dużo — co najmniej kilkaset.
Jakie akcesoria przydadzą się do serwowania wina?
By podać wino w profesjonalny sposób i w pełni delektować się jego smakiem potrzebne będą akcesoria do wina. Przejrzyjmy zatem zawartość domowych szuflad, a jeśli nie posiadamy wszystkich niezbędnych przedmiotów, zajrzyjmy do oferty sklepów internetowych. Możliwe, że wpadną nam w oko także akcesoria, które możemy podarować zaprzyjaźnionym wielbicielom wina jako prezent świąteczny.
Korkociąg
Problemy z otwieraniem butelek mogą popsuć przyjemność rozkoszowania się smakiem wykwintnego trunku. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości korkociąg z dźwignią. Śruba korkociągu powinna mieć kształt spirali z pustym środkiem. Nie powinna natomiast przypominać gwintu wkręta lub wiertła — takie korkociągi nie dadzą sobie rady z każdym korkiem. Solidny korkociąg ze stali nierdzewnej możemy kupić na przykład w sklepie internetowym duka.com.
Dekanter
Wysokiej jakości wina czerwone powinny być przed podaniem poddane dekantacji, czyli napowietrzaniu. Czynność ta polega na ostrożnym i powolnym przelaniu wina do karafki, czyli dekantera. Natlenienie wina powoduje podniesienie walorów smakowych trunku, a w przypadku starszych win czerwonych, pozwala także na pozbycie się z płynu naturalnego osadu.
Dodatkowy korek
Po otwarciu butelki oryginalny korek często ulega zniszczeniu i nie nadaje się do ponownego użycia. Powinniśmy jednak mieć możliwość ponownego zamknięcia butelki. Służą do tego dodatkowe korki do wina zarówno grawitacyjne, jak i próżniowe. W przypadku tych drugich możemy przechowywać resztę napoju bez obawy, że zwietrzeje lub zmieni smak. Estetyczne i funkcjonalne korki do wina znajdziemy w ofercie sklepu DUKA.
Cooler
Coolery to naczynia, które utrzymują odpowiednio niską temperaturę uprzednio schłodzonych win. Są to zwykle pojemniki z podwójnymi ściankami wypełnionymi powietrzem, które zapewnia izolację termiczną. W takim naczyniu można przechowywać butelkę przez kilka godzin, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bardzo wysoka. Należy tylko pamiętać, by wcześniej schłodzić butelkę w chłodziarce.
Kolekcję akcesoriów możemy poszerzyć o wiele innych ciekawych rozwiązań, a wiedzę o winie i sztuce jego podawania — zgłębiać. Winiarstwo potrafi stać się prawdziwą pasją dla wielu ludzi. Nie traćmy jednak z oczu tego, co w winie najważniejsze — przyjemności delektowania się nim w towarzystwie ludzi, których kochamy.