Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym i wieloetapowym. Każdorazowo przeprowadzany on być powinien pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy - bazując na wiedzy medycznej i doświadczeniu - są w stanie połączyć aspekty psychologiczne oraz fizyczne. W zależności od specyficznej sytuacji chorego do terapii włączyć można pomoc farmakologiczną. Polega ona na zastosowaniu wszywki disulfiramu - substancji oddziałującej na enzym dehydrogenazy aldehydowej. Jak działa ta substancja, powszechnie znana jako Esperal?
Działanie Esperalu opiera się na zablokowaniu procesów metabolizmu alkoholu w organizmie. Efektem jest uczucie przypominające spotęgowanego kaca, mające powstrzymać przed sięganiem po procenty w przyszłości. Więcej przeczytać można na: http://medjol.pl/wszywki.
Co to jest Esperal?
Esperal to lek, za działanie którego odpowiedzialna jest substancja nazywana disulfiramem. Dostępny jest on w postaci tabletek do połknięcia lub wszywki podskórnej. Jego wykorzystanie traktowane jest jako działanie pomocnicze terapii. Niestety, samo wszycie Esperalu nie likwiduje uzależnienia i nie zmniejsza chęci napicia się alkoholu. Wpływa natomiast dyscyplinująco i wiąże alkohol z negatywnymi konsekwencjami, które pośrednio stanowić mogą hamulec dla używek.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem wszywki?
Esperal wszywany jest w górną część pośladka, choć na życzenie pacjenta można wybrać inny obszar. Skóra oraz tkanka podskórna wcześniej jest znieczulana miejscowo, a w nacięcie wsuwa się wszywki w postaci tabletek. Szwy zdjąć można po upływie około tygodnia, a działanie Esperalu utrzymuje przez około 8 miesięcy. Zabieg można powtarzać.
Działanie wszywki
Esperal ma za zadanie zablokować enzym metabolizujący alkohol w wątrobie. Prowadzi to do powstania efektu zbliżonego do tzw. kaca, choć znacznie intensywniejszego. Decydując się na wypicie alkoholu mimo wszywki Esperalu, pacjent może spodziewać się przykrych, czasami nawet zagrażających życiu objawów. To między innymi zawroty głowy, wymioty, duszności, tachykardia, intensywne pocenie się czy nudności. Objawy są na tyle przykre, że chory będzie odczuwać lęk przed kolejnymi takimi sytuacjami. Na tym polega działanie wszywki przede wszystkim.
Podkreślić trzeba, że wszywki Esperalu nie redukują ochoty na alkohol, nie zastąpią zatem konkretnych działań terapeutycznych, silnej woli i wewnętrznej chęci pacjenta do zerwania z nałogiem.