Wina owocowe w Winka.net

" Nieważne, by smakowało, ważne, by sponiewierało! "

Szukaj:

 

Degustacja win - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Degustacja win - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Wino to wszystkim dobrze znany i od wieków poważany trunek. Degustacja win ma na celu wybranie wina o takich walorach smakowych, które będą nam najbardziej odpowiadały. Oprócz tego, jest ona także swoistym rytuałem, który pozwala się cieszyć doskonałym smakiem wybranych gatunków win oraz spędzić miłe chwile w towarzystwie innych koneserów tego prestiżowego trunku. W jaki sposób przebiega degustacja win i jak się do niej odpowiednio przygotować? 

Degustacja win – przygotowanie

Do degustacji wina powinniśmy się właściwie przygotować. I nie chodzi tu wcale o czytanie książek o winach i nauczenie się ich charakterystyki na pamięć. Przygotowanie do degustacji win polega bowiem na zapoznaniu się z podstawowymi zasadami, których należy przestrzegać podczas delektowania się wybranymi gatunkami wina. Powinniśmy także wiedzieć, czego nie robić przed samą degustacją i w jaki sposób obchodzić się z winem.

Zrezygnujmy z perfum, palenia tytoniu oraz jedzenia o intensywnym smaku

Udając się na degustację win powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z użycia tego dnia perfum lub wody toaletowej. Ich intensywny zapach będzie zbyt mocno oddziaływał bowiem na zmysł naszego powonienia, przez co nie będziemy w stanie określić dokładnego zapachu oraz smaku smakowanego wina.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób palących wyroby tytoniowe: nie należy palić przed degustacją, gdyż będzie to także negatywnie wpływało na nasze doznania smakowe i węchowe. Nie żujmy także gumy ani cukierków miętowych oraz nie jedzmy silnie przyprawionych potraw o wyrazistym smaku na kilka godzin przed planowaną degustacją.

Kieliszek trzymamy tylko za nóżkę

W trakcie degustacji pamiętajmy natomiast o właściwym sposobie trzymania kieliszka z winem. Kieliszek do wina powinniśmy bowiem zawsze trzymać za jego nóżkę. Nie dotykamy dłońmi czaszy kieliszka, gdyż ciepło pochodzące od nich ogrzeje wino i zmieni jego walory smakowe.

Degustacja win etap I – doznania wzrokowe

Po nalaniu wina do kieliszka powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego barwie. Od czasu do czasu obracajmy kieliszek, aby zawartość lekko się w nim przemieszczała. Kolor wina jest nam w stanie np. zdradzić jego wiek, gdyż wina starsze posiadają zazwyczaj bardziej brązowe zabarwienie, z kolei cechą charakterystyczną win młodszych jest ich intensywny rubinowy kolor, który zależy także od gatunku.

Etap II degustacji win – wrażenia węchowe

Kiedy zapoznaliśmy się już z barwą naszego wina i określiliśmy jego kolor, pora na ocenę jego zapachu. Prawidłowo wykonujemy to zbliżając kieliszek do naszego nosa i swobodnie wdychamy jego aromat. Podczas analizy węchowej wina możemy pokusić się nawet o próbę określenia nut zapachowych, które są w nim wyczuwalne. Może to być np. nuta wanilii, jagód, tytoniu, owoców, a nawet drewna czy trawy.

Degustacja win etap III – doznania smakowe

I wreszcie, nadchodzi ten wyczekiwany przez wszystkich moment: pora posmakować wina. Wino próbujemy biorąc do ust niewielki jego łyczek. Nie połykamy go tylko pozwalamy, aby dokładnie spowiło ono całe wnętrze ust naszych ust. Staramy się jednocześnie ocenić jego smak. Odpowiadamy sobie na pytania: czy wyczuwam w winie kwaskowaty posmak, jak dużo słodyczy w nim czuję, jakie owoce mogą być obecne w jego smaku itp.

W ocenie wina i odpowiedzi na te pytania pomocne z pewnością okaże się wsparcie osoby, która prowadzi degustację. Degustacja win w Pickandtaste.pl to bowiem nie tylko możliwość wypróbowania znakomitych gatunków win, ale przede wszystkim nauka jego profesjonalnej oceny oraz delektowania się jego unikalnym smakiem i aromatem.

 

Ostatnie komentarze:

To wino to smak mojej młodości. Kosztowało 33 zł. Ej, łza się w oku kręci. Minęło 50 lat, a ja nadal pamiętam ten smak i aromat.

do Calabrese I, dn. , przez Pankracy

Wino znowu dostępne, u nas 4 zł (670 ml, 10%). Plusy wina to 4 zł, 10% i ten smak. A minusów to nie ma :mrgreen: Producent Nalewopl S.A.

do Mamrot z Wilkowyj, dn. , przez mati

Mam dwie butelki tego wina, mają ponad 12 lat. Jeszcze bez akcyzy, w butelkach jednolitrowych. Trzecią z sąsiadem degustowaliśmy po 2 lampki. DOBRE :grin:

do Tibella Vermouth, dn. , przez bis

Pyszne jak kompocik malinowy. Wczesne lata 90... wspomnienia młodości :cool:

do Lloyd, dn. , przez Tantal

Gdzie kupię w Szczecinie Texas :shock:

do Texas I, dn. , przez Karol

Nowe artykuły:

Degustacja win - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Wino to wszystkim dobrze znany i od wieków poważany trunek. Degustacja win ma na celu wybranie wina o takich walorach sm...

5 warzyw które pomogą Ci w regeneracji po zbyt dużej ilości wina

Warzywa są zdrowe - z tym faktem nikt nie może się spierać. Jednak czy wśród nich można wyróżnić kilku faworytów? Po jak...

Metody pomiaru stężenia alkoholu we krwi: alkomaty i badanie krwi

To, ile promili alkoholu jest w organizmie, można sprawdzić przy pomocy urządzenia przenośnego – to najpopularniejsza me...

Tunezja - kraj pysznego wina i pięknych widoków

Turyści z całego świata, w tym także z Polski, nieprzypadkowo tak chętnie wybierają Tunezję na miejsce wakacyjnego wypoc...

Z przymrużeniem oka, czyli dlaczego romantyczna kąpiel po winie to zły pomysł

Wykwintna kolacja przy świecach, wino z doskonałej winnicy (lub zwykły jabol – jak kto woli), a następnie gorąca kąpiel ...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2017 r. Redakcja | Partnerzy | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18